چاپ طلاکوب

 چاپ طلاکوب نیز یکی از روش های مرسوم چاپ صنعتی مانند چاپ تامپو ، چاپ سیلک ، چاپ ترانسفر و … می باشد که در کارخانجات مختلف و چاپخانه ها جهت انتقال طرح و یا تبلیغات مورد نظر افراد بر روی قطعات انجام خواهد شد. این چاپ که به آن چاپ داغی هم گفته می‌شود در چاپ تقویم و سررسید ، انواع پوشه های دکمه دار پلاستیکی ، چاپ گالینگور، چاپ بر روی انواع چرم ، جلد مدارک ، انواع کاتالوگ ، دفترچه های تلفن ، چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی یا حتی چاپ بر روی پارچه و دیگر قطعات صنعتی قابل استفاده می باشد . چاپ گرم نیز نام دیگر این نوع چاپ می باشد که در آن جوهر خشک شده در دمای نسبتا بالا با روش خاصی به سطح مورد نظر انتقال پیدا خواهد کرد .

جهت خرید دستگاه چاپ طلاکوب بر روی لینک کلیک کنید.

این نوع روش چاپ بیشتر در قرن نوزدهم طرفداران بسیار زیادی داشته که در رنگ ها و شکل های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفت. پس از دهه ۱۹۷۰ چاپ طلاکوب به یکی از مهم ترین روش های چاپ بر روی قطعات پلاستیکی تبدیل شد. امروزه از چاپ داغی برای انواع چاپ بر روی قطعات الکتریکی شامل تلویزیون ، لوازم صوتی و تصویری ، یخچال ها و یا حتی چاپ لوازم آرایشی مختلف و قطعات داخلی و خارجی خودروها استفاده خواهد شد . در این روش چاپ ، رنگ از طریق فویل های رنگ طلاکوب با روش های خاصی بر روی قطعه مورد نظرتان انتقال پیدا خواهد کرد که در ادامه به بررسی کلی آن خواهیم پرداخت.

چاپ طلاکوب

روش چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب به شیوه انتقال رنگ و یا طرح از ورقهای متالایز که به ورق های طلا معروف شده اند بر روی قطعه گفته می شود. طلاکوبی روش های مختلفی دارد که در نهایت نتیجه کار با کمی اختلاف شبیه به هم می باشد. برای چاپ بر روی قطعات مختلف نظیر شیشه ، پلاستیک و یا قطعات صنعتی باید توجه داشته باشیم که علاوه بر انتخاب روش مناسب برای چاپ ، ضخامت مناسبی از فویل های طلاکوب را انتخاب نمایید.

طلاکوب به دو دسته طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم خواهد شد. در طلاکوب گرم از اعمال فشار و حرارت برای انتقال طرح از فویل طلا به قطعه استفاده خواهد شد . اما در طلاکوب سرد پس از اینکه بر روی قطعه چسب کاری انجام شد( توجه داشته باشید که طرح چسب بر روی قطعه باید دقیقا همان طرحی باشد که میخواهیم چاپ و آن را انجام دهیم) ورق طلاکوب بر روی آن چسبیده و قسمت‌های دارای چسب از روی پوست جدا شده و جذب سطح قطعه می شود و قسمت هایی که چسب ندارد طلا را به خود جذب نمی‌کند و در نتیجه بدون رنگ خواهد شد به اینگونه طرح مورد نظر بر روی قطعه چاپ خواهد شد.

چاپ طلاکوب روی جعبه

مراحل چاپ طلاکوب

برای انجام چاپ طلاکوب بعد از طراحی قالب یا کلیشه مورد نظر و تنظیم آن بر روی دستگاه ، با اعمال حرارت مناسب قالب و قطعه مورد نظر تا حدی گرم می‌شوند. سپس یک رول طلاکوب به رنگ دلخواه بین قطعه و قالب قرار می‌گیرد ، سپس با اعمال فشار بر روی قطعه و قالب رنگ طلاکوب از روی رول به قطعه انتقال پیدا خواهد کرد. در این روش نسبت به روش های چاپ دیگر مانند چاپ سیلک و یا چاپ تامپو به دلیل اینکه رنگ از روی فویل به قطعه انتقال پیدا کرده است بعد از مدتی امکان پاک شدن و کم رنگ شدن آن وجود دارد.

البته روش های بسیار دیگری برای چاپ طلاکوب وجود دارد که مجموعه چاپ صنعتی ایساتیس امکان ارائه آنها را داشته است. شما عزیزان میتوانید از رنگهای طلایی و یا طلاکوب آلمانی موجود در مجموعه ایساتیس برای انجام چاپ های طلاکوب خود استفاده نمایید. به این صورت که پس از ساخت کلیشه و انجام طراحی مورد نظر با استفاده از دستگاههای چاپ سیلک و چاپ تامپو  رنگ بر روی قطعه مورد نظر شما انتقال پیدا خواهد کرد و نمایی کاملا مشابه با نمای چاپ توسط دستگاه های داغی و طلاکوب برای شما فراهم خواهد نمود.
روش چاپ طلاکوب

4 دسته کلی دستگاه های چاپ طلاکوب
دستگاه های چاپ طلاکوب به طور کلی به چهار دسته اصلی تقسیم بندی خواهند شد که همانطور که گفته شد نتیجه کار تا حد بسیار زیادی شبیه به هم خواهد بود.

دستگاه چاپ طلاکوب دستی: از این دستگاه ها برای چاپ در تیراژ های پایین استفاده خواهد شد . انتقال رنگ از فایل بر روی قطعه در این دستگاه ها توسط فشار و نیروی دست انجام خواهد شد و معمولاً در این گونه دستگاه ها از رول جمع کن های برقی استفاده می شود.

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک: از این دستگاهها برای چاپ در تیراژ بالا استفاده خواهد شد که تمام مراحل کار در این دستگاه با استفاده از فشار باد انجام می شود. یعنی سیستم انتقال نیرو در این دستگاه چاپ با استفاده از فشار باد کار می کند و تمامی مراحل چاپ به صورت دستی نیز قابل کنترل و تنظیم است . فشار جک های پنوماتیک از ۵۰۰ کیلوگرم تا ۳ تن قابل تغییر میباشد.

دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک: همانگونه که از نام این دستگاه ها مشخص است جهت انتقال نیرو و انجام چاپ در این دستگاه‌ها از فشار روغن استفاده می شود. این دستگاهها معمولا برای انتقال فشارهای بالای استفاده میشود و کاربرد بسیار زیادی برای چاپ در تیراژ بالا دارند.

دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال: این دستگاه ها قابلیت چاپ داغی را نداشته و بدون نیاز به کلیشه به صورت دیجیتالی فرآیند چاپ انجام خواهد شد و معمولاً برای چاپ تیراژ پایین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کاربردهای چاپ طلاکوب

فویل فلزی سبك زیبایی به کارت های شما اضافه می كند و قطعات مهم را در کارت های تجاری یا پست های خود مانند آرم شرکت یا نام شما برجسته می كند. رنگ های مرسوم فویل در چاپ طلاکوب به رنگ های طلایی، نقره ای، قرمز، سبز، آبی و سیاه موجود می باشد. از نمونه مواردی که از این نوع چاپ استفاده می شود می توان به صورت کلی به نمونه های زیر اشاره کرد :

• بر روی آرم ها و عناصر کلیدی، مانند اسامی، عناوین و عنوان های مهم

• برای اضافه کردن اعتبار به مهر در دعوت نامه ها، گواهینامه ها و اسناد مهم

• توجه به عناصر متغیر داده در قطعات بازاریابی شخصی

• بر روی عناصر گرافیکی مانند الگوها و تصاویر برای یک اثر منحصر به فرد

•  چاپ برند بر روی قطعات صنعتی

• چاپ بر روی شیشه ، پلاستیک ، لوازم الکترونیکی ، پارچه ، کارت ویزیت ، لوازم آرایشی و بهداشتی و  …

هزینه و کیفیت کار در چاپ طلاکوب

با توجه به مراحل مختلفی که در چاپ طلاکوب وجود دارد نمی توان مقایسه درست و دقیقی میان چاپ طلاکوب و چاپ های دیگر مانند چاپ تامپو ، چاپ سیلک و چاپ ترانسفر از لحاظ هزینه و کیفیت انجام داد. شما عزیزان می توانید با توجه به نوع خواسته ی تبلیغاتی که در نظر دارید یکی از روش های چاپ صنعتی را برای انجام تبلیغات خود انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که در چاپ تامپو و چاپ سیلک باید از شابلون و کلیشه جهت انتقال رنگ بر روی قطعه مورد نظر تان استفاده کنید اما در چاپ طلاکوب حتما باید از فویل های طلاکوب جهت انتقال چاپ استفاده نمایید . همچنین می توان از دستگاههای چاپ سیلک و چاپ تامپو جهت انجام چاپ طلاکوب استفاده کرد. استفاده از این چاپ صرف نظر از هزینه هایی که دارد می تواند روش بسیار مناسب و تاثیر گذاری جهت تبلیغات و معرفی برند و محصولات شما باشد ، زیرا با زیبای خاص و منحصر به فرد خود که در رنگ ها و طرح های مختلفی قابل اجرا است می تواند تاثیر بسیار زیادی بر بیننده و یا مصرف کننده محصول شما داشته باشد.